Informacja nt. Punktu Pomocy Ofiarom Przemocy i Przestępstw w Rodzinie
Przemoc jest przestępstwem – reaguj!!!!
Każdy człowiek ma prawo do życia w rodzinie wolnej od przemocy.
Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy w rodzinie zawiadom instytucje zajmujące się udzielaniem wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
Punkt Pomocy Ofiarom Przemocy i Przestępstw w Rodzinie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Staszowie czynny w każdą środę w godzinach 15:00 – 17:00
Działalność Punktu polega na pomocy i udzielaniu poradnictwa osobom dotkniętym przemocą domową w ramach przyjęć oraz telefonicznie pod numerem telefonu 15-864-32-63 wewnętrzny 243 lub 519-560-252.
Dyżur w Punkcie pełni starszy specjalista pracy socjalnej wraz z funkcjonariuszem policji.
Pomoc udzielana w punkcie jest bezpłatna.
Jeśli doświadczasz przemocy w rodzinie lub jesteś jej świadkiem zgłoś się do Punktu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie gdzie :
- uzyskasz wsparcie, w tym w grupie wsparcia prowadzonej przez psychologa,
- dowiesz się o możliwościach uzyskania wszechstronnej pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych,
- otrzymasz informacje o prawnych możliwościach rozwiązania problemu przemocy w rodzinie,
- otrzymasz informacje o instytucjach pomocowych zajmujących się przemocą w rodzinie, działających na terenie gminy.
Pierwszym krokiem do przerwania przemocy jest przełamanie milczenia !
PODEJMIJ DECYZJĘ.
Informatory dla osób dotkniętych przemocą
oraz specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczono Informator, w którym znajdą Państwo opis pierwszych kroków dla zapewnienia sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa, informacje dotyczące znowelizowanej procedury Niebieskie Karty, opis podstawowych uprawnień osoby doznającej przemocy w postępowaniu karnym (przed Policją, prokuratorem oraz sądem), w postępowaniu rodzinnym w zakresie opieki nad dziećmi oraz sprawami między małżonkami (przed sądem), w postępowaniu cywilnym (przed sądem), czy też opis uprawnień w zakresie pomocy społecznej. Nadto, na końcu Informatora znajdują się wzory podstawowych pism, przydatnych osobie dotkniętej przemocą w rodzinie.
Szczegółowe informacje o przysługujących prawach i obowiązkach znajdziecie Państwo w informacjach dostępnym na stronach internetowych:
- www.pokrzywdzeni.gov.pl
- https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/przemoc-domowa
- https://www.gov.pl/web/uw-opolski/przemoc-w-rodzinie
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało i wydało także "Informator dla sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie", przygotowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka.
Informator jest pierwszym, kompleksowym zestawieniem informacji oddzielnie dla prokuratora, sędziego oraz kuratora sądowego, pomagających w codziennej pracy w tego rodzaju sprawach, w tym dotyczących najnowszych uregulowań procesowych oraz materialnych w kodeksach karnych, zwłaszcza w zakresie izolacji sprawców, właściwego na nich oddziaływania oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym.
Dostępny jest na stronie internetowej :
Ponadto na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej znajduje się "Informator dla Profesjonalistów – wybrane interpretacje przepisów prawa z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie", link do strony:
https://www.gov.pl/web/rodzina/informator-dla-profesjonalistow
Artykuł źródłowy: https://ops.staszow.pl/punkt-pomocy-ofiarom-przemocy-i-przestepstw-w-rodzinie.html